Szegedi Tudományegyetem, Fogorvostudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Hírek  --  Hírek  --  SZTE FOK hírarchívum  --  SZTE FOK 2014. szeptember

Egyedülálló képzést indított az SZTE a dentálhigiénia jegyében


Új BSc dentálhigiénikus képzés indult Szegeden - sajtótájékoztató


2014 őszétől új, az országban egyedinek számító képzést indított el az SZTE-n a Fogorvostudományi Kar és Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar: a szájüregi betegségek megelőzését segítő szakembereket képeznek.


2014. szeptember 30.

Kepzok-kepzese_2013_SZTE-FOK


Egy új alapszakos képzéssel gazdagodott idén ősztől a Szegedi Tudományegyetem egészségtudományi kínálata. Az Új Széchenyi-terv TÁMOP 4.1.2.A/1-11. számú projektjében megvalósult kezdeményezésnek köszönhetően 23 hallgató nyert felvételt a BSc szintű dentálhigiénikus képzésre. Az országban egyedülállónak tekinthető új, négyéves képzés a Fogorvostudományi Kar és Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar közös erőfeszítéseinek köszönhető.


Új BSc dentálhigiénikus képzés indult Szegeden - sajtótájékoztató

 

– Az ötlet három évvel ezelőtt vetődött fel, amikor Nagy Katalin fogorvoskari dékán asszony megkeresett az egyik régi nagy álmával, a dentálhigiéniai szakemberek oktatásának tervével – emlékezett vissza a kezdetekre a képzéshez kötődő sajtótájékoztatón Barnai Mária, az Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar dékánja. Barnai Mária emellett azt is elmondta, hogy ez az új, prevencióra fókuszáló szak a lakosság egészségi állapotának megőrzését segítő szakembereket kíván képezni. – A képzés gondolata nem új, hasonló szakok már régóta megtalálhatóak az európai és amerikai egyetemeken – jelentette ki Nagy Katalin, a Fogorvostudományi Kar dékánja és a projekt szakmai vezetője. – A szájüregi védelemre a legolcsóbb megoldás a megelőzés – indokolta meg Nagy Katalin a frissen indult dentálhigiénai képzést, hozzátéve: Magyarország a szájüregi egészség terén igen rossz mutatókkal rendelkezik, szájüregi daganatok terén pedig kifejezetten elöl jár Európában. A projekt szervezői egyetértettek abban, hogy a fenti állapotokat jelentősen javítani fogja az SZTE-n induló új szak, amelynek a szakemberei a magas szintű képzés birtokában hatékonyan tudnak majd együttműködni a fogorvosokkal.

 

Az oktatásban részt vevők az alapképzésben együtt tanulnak a védőnőkkel az alapvető orvostani, pszichológiai, pedagógiai és közegészségügyi ismereteket biztosító kurzusokon. A differenciált speciális tananyagra pedig a Fogorvostudományi Karon tehetnek szert. – A dentálhigiéniai képzésben részt vevők hasonló ismeretanyagra tesznek szert, mint a fogorvosok, csak a súlyozás más – ismertette Vályi Péter adjunktus, a projekt vezetője. Hozzátette, olyan kurzusokat is teljesítenek az érintettek, amiket a fogorvoshallgatók nem: ilyen például a gerodontológia vagy a speciális kezelési igényű betegellátás. Az itt végzett hallgatók ezt követően a lakosság szájhigiéniájának megóvását láthatják el, és önálló szűrési tevékenységet is végezhetnek az ország különböző pontjain.

 

Forrás: szte_info_logo_kicsi

Őszi Tamás