Csütörtök délelőtt a József Attila Tanulmányi és Információs Központ egyik szemináriumi termében tartották meg a Fulbright ösztöndíj tájékoztatóját, ahol olyan fontos kérdésekre is választ kapott a hallgatóság, mint, hogy kik jelentkezhetnek a programra, mekkora támogatást kapnak és miért éri meg költeni rá.
Prof. Dr. Nagy Katalin |
“Ez az egyik legnagyobb presztízzsel rendelkező program az amerikai-magyar kapcsolatokban” – mondta el az ösztöndíjról Nagy Katalin, a Fulbright Alumni elnöke, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karának dékánja, majd hozzátette: nemcsak a karrierjére, a személyiségére is nagy hatásrt gyakorolt, enélkül pedig nem biztos, hogy ő lenne most az SZTE egyik dékánja.
Prof. Dr. Pál József |
Pál József, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese megjegyezte, a program 1992-es indulása óta 750 magyar oktató és kutató részesülhetett eddig ebben az ösztöndíjban, hozadéka pedig egy olyan kutatási támogatás, ami hozzásegíti Magyarországot, hogy európai és világszínvonalon működhessen a felsőoktatása.
A pályázat elbírálása nagyon hosszú folyamat, aminek több fontos fázisa is van. Aki a 2014/2015-ös tanévben szeretne részt venni a programban, annak 2013. május 13-ig be kell adnia a pályázatát, ami többszörösen is összetett: a három ajánlólevél mellett az amerikai célegyetem meghívólevelét is csatolni kell. Az elbíráslás után interjúra hívják a lehetséges jelölteket, közben pedig az USA-ban működő bizottság is megszűri a pályázatokat.
Fontos, hogy csak olyan pályázatokat fogadnak el, amelyik nem jár semmilyen kontaktal. Így például orvosok, fogorvosok csak úgy jelentkezhetnek, ha kutatómunkát akarnak végezni, a beteghez semmilyen módon nem nyúlhatnak hozzá, ezt az 1946-os alapítás óta komolyan veszi a szervezet.
Dr. Jókay Károly |
A Fulbright program 1946 óta működik, itthon 1978-ban indult be, amikor Amerikából hazahozták a Szent Koronát. Évente 25-30 pályázó utazhat ki az Egyesült Államokba, de közel 150-200 pályázatot nyújtanak be, így komoly mérlegelésen megy át egy-egy pályázat, mire eldől, ki mehet ki néhány hónapra az USA-ba.
A 2014-2015-ös tanévre szóló ösztöndíjakra 2013. május 13-ig lehet pályázni.
Az amerikai ösztöndíj-lehetőségekről tartottak tájékoztatót az SZTE-n
0 ,Hallgatói ösztöndíjlehetőségek Tunéziába ,Nemzetközi kulturális est a TIK-ben ,SZTE ,SZTE ÁOK ,